ZOZ Psie Pole

Badanie EKG - elektrokardiogramu, czyli zapisu czynności bioelektrycznej serca.

Podstawowe informacje

Elektrokardiogram zwykle nazywany EKG jest to zarejestrowana elektryczna aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej. Badanie EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Na podstawie zapisu EKG można również ocenić wielkość komór serca.

Opis badania

Badanie EKG może być wykonane w gabinecie lekarskim, w przychodni albo przy łóżku chorego. W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Żel którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze mięśni zaburzają zapis. Wynik jest w postaci graficznego wykresu, który następnie jest interpretowany przez lekarza. Całe badanie trwa około 5-10 minut.

Przygotowanie do badania

EKG jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest badaniem bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania lub opieki po wykonanym badaniu.

żródło – http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,949873.html

 

Praktyka Lekarza Rodzinnego nr 1 przy  al. Boya - Żeleńskiego 22

Przychodnia Zdrowia nr 3, al. Brücknera 47-4

Przychodnia Zdrowia nr 4 "Kminkowa" ul. Szałwiowa 21

Od dnia 08.09.2022 uruchomiliśmy na naszej stronie możliwość rejestracji online do Poradni stomatologicznej.

Umów wizytę